Світ стоїть на порозі нової технологічної революції

2015 рік став рекордним за рівнем інвестицій у відновлювану енергетику. За даними Bloomberg, у всьому світі інвестори вклали в цей сектор $329 млрд., і навіть дешева нафта не стала перешкодою. Все йде до того, що відновлювана енергетика в найближчому майбутньому стане основою нового способу виробництва.
З чим це пов'язано? І яку вигоду особисто нам може принести перехід на поновлювані джерела енергії?
1. Більш стійка національна валюта
Дуже показовий приклад з газом. Імпорт цього виду палива відчутно тисне на гривню, адже оплата контрактів здійснюється в доларах. Наприклад, у минулому році Україна імпортувала 16,4 млрд. кубометрів газу, за який заплатила як мінімум $4 млрд. Ці кошти могли залишитися в країні, але вони пішли в інші країни.
2. Новий кластер економіки і нові робочі місця
Коли ми платимо комусь за імпортний газ, ми дотуємо чужу економіку. Роблячи ставку на відновлювальні джерела, ми створюємо робочі місця всередині країни. Наприклад, у Німеччині з 2004 по 2013 рік кількість зайнятих у відновлюваній енергетиці збільшилася майже в 2,5 рази – зі 157 тис. до 363 тис. осіб.
Ми можемо добитися не меншого. Сонячні та вітрові електростанції, котельні на біопаливі – це виробництво комплектуючих, виробництво палива, обслуговування і т. д. А це все-робочі місця, яких так не вистачає сьогодні.
3. Економія грошей
Імпортне паливо купується долари, власне проводиться за гривні. Наприклад, котельні на біопаливі в бюджетних установах – це на 10-15% дешевше, ніж котельні на газі. Просто тому що це місцеве паливо, його ціна формується в гривнях.
Крім того, технології виробництво енергії з відновлюваних джерел постійно удосконалюються, внаслідок чого дешевшає її кінцева вартість. У минулому році вітряна енергія стала найдешевшим видом електроенергії для виробництва у Німеччині і Великобританії, причому навіть без урахування держсубсидій. Те ж саме стосується США і багатьох інших країн, збільшують частку відновлюваної енергетики. На одному з останніх тендерів в Марокко на будівництво вітряних електростанцій потужністю 850 МВт середня ціна склала $30/МВт*год. проти $80/МВт*год. ціни вугільного електрики в регіоні. Як зазначають експерти, навіть якщо б вугілля був безкоштовним, вугільна електростанція все одно не змогла б вписатися в таку ціну.
4. Підвищення конкурентоспроможності наших товарів і послуг
Чим дорожче вартість палива, тим дорожче товари і послуги, з яких вони виробляються. Це аксіома. Україна і без того вкрай енерговитратна країна. За цим показником ми утримуємо "лідерські" позиції в Європі. Рятують, якщо можна так сказати, лише невисокі витрати на заробітну плату. Але якщо ми хочемо конкурувати на світових ринках, Україна не може продовжувати жити по-старому, в той час як весь світ переходить на нові, більш дешеві та якісні технології виробництва енергії.
5. Зміцнення енергонезалежності
Що таке залежність від поставок газу з інших країн, ми добре знаємо на прикладі Росії. Хто знає, як розгорталися б події зараз, якщо б не газова голка, на якій ми сиділи всі роки незалежності. Як мінімум, у Росії було б менше інструментів для тиску і шантажу.
Впевнений, цих аргументів достатньо, щоб частка відновлюваних джерел в Україні становила 4,5% як зараз, а хоча б 11%, як це записано в Національному плані дій з енергоефективності до 2020 року.
І навіть в цьому випадку ми будемо в ролі наздоганяючих.

http://www.segodnya.ua/opinion/nadeincolumn/vozobnovlyaemaya-energetika-pochemu-eto-vygodno-dlya-nas-692066.html

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Сайт Президента УкраїниСайт Верховної Ради УкраїниУрядовий портал